Trwa ładowanie strony
NZOZ optimed. Poradnia okulistyczna - oficjalne logo.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

NIE. BrainPort pozwala na „odczucie” obrazu na języku.

Użytkownik musi poświęcić sporo czasu aby opanować posługiwanie się urządzeniem i nauczyć się interpretować odczuwane obrazy. Osoby oczekujące szybkiego efektu w postaci widzenia mogą się czuć zawiedzione działaniem BrainPortu.

Producent zaleca aby przyszły / potencjalny użytkownik odbył 10 godzin podstawowego szkolenia zanim zacznie użytkować aparat.

Takie szkolenie pozwala na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami urządzenia. Nabycie sprawności w jego użytkowaniu może potrwać znacznie dłużej i jest uzależnione od indywidualnych cech użytkownika oraz od jego sytuacji osobistej / rodzinnej / społecznej.

Stymulacja języka jest wynikiem działania słabego prądu elektrycznego na zakończenia czuciowe języka.

Jest ona odczuwana jako delikatne łaskotanie, mrowienie lub lokalne, szybko ustępujące i zmienne drętwienie w obszarze stymulacji, która odzwierciedla jasne punkty obrazu. Siłę tego odczucia można dobrać indywidualnie dla każdego użytkownika, który może to zrobić sam za pomocą regulatora zwiększającego siłę stymulacji w skali punktowej od 1 do 100. Zbyt silna stymulacja może być odczuwana nieprzyjemnie granicząc z bólem.

Niektórzy użytkownicy za pomocą cierpliwego treningu dochodzą do zdumiewających efektów w orientacji przestrzennej i rozpoznawaniu obrazów.

Wąska grupa raportuje nawet, że doznaje fenomenu „wizualizacji” w czasie korzystania z urządzenia. Inni, mimo początkowych sukcesów zniechęcają się pozostając na poziomie podstawowych umiejętności i rezygnują z użytkowania BrainPortu. Najlepsze rokowanie co do sukcesu według dotychczasowych doświadczeń mają osoby niewidome, które przeszły klasyczne szkolenie i program rehabilitacyjny dla ociemniałych oraz są zmotywowane do szkolenia i treningu. Pomocne jest też doświadczenie i sprawność w posługiwaniu się urządzeniami elektronicznymi, obycie z komputerem i korzystanie z internetu.

NIE. Osoby z implantami medycznymi (np. stymulatory serca, implanty ślimakowe itp.) powinny skonsultować użycie BrainPortu ze swoim lekarzem prowadzącym. Osoby ze schorzeniami w obrębie jamy ustnej, urazami języka i problemami w zakresie stawów skroniowo-żuchwowych mogą mieć problemy z użytkowaniem BrainPortu.

Mimo, że pełne opanowanie możliwości, które daje BrainPort wymaga długiego czasu już wstępne szkolenie pozwoli na rozpoznawanie prostych kształtów i obiektów, określanie ich ilości, wielkości i położenia oraz tego czy są w ruchu czy statyczne. Można też liczyć na odczucie światła, ruchu ręki przed twarzą, liczenie palców, rozpoznawanie prostych symboli i dużych liter. Po opanowaniu tych podstawowych umiejętności można podjąć próbę poruszania się (np. wzdłuż pojedynczej linii, pomiędzy dwoma równoległymi liniami, po pasach na przejściu dla pieszych)

Szkolenia są prowadzone przez przeszkolonych trenerów, którzy sami osobiście odbyli wstępne szkolenie w zakresie posługiwania się BrainPortem. W zespole znajduje się też doświadczony tyflopedagog i psycholog.

Odwzorowanie obrazu jest sygnałem o rozdzielczości 400 punktów ( w układzie 20 x 20) umieszczonych na matrycy językowej wielkości około 3x4cm. Odwzorowanie odpowiada uproszczonemu, czarno-białemu, dwuwymiarowemu obrazowi. Obraz pozbawiony jest głębi. Im większy kontrast w obrazie z kamery tym lepsza jakość sygnału w matrycy językowej.

Użytkownik może ustawić siłę sygnału na matrycy językowej w zależności od swojej indywidulanej wrażliwości. Obraz można modyfikować zmieniając siłę kontrastu lub odwracając do. Ponadto jakość obrazu zależy od wybranego przez użytkownika poziomu oświetlenia tła. Urządzenie posiada funkcję zoom. Aktualne wartości wszystkich parametrów są dostępne poprzez komunikat głosowy.

vRemote pozwala na bezprzewodowe połączenie BrainPortu z komputerem, na ekranie którego asystent użytkownika może zobaczyć obraz z kamery oraz obraz generowany na matrycy językowej. W ten sposób osoba asystująca może pomóc użytkownikowi w czasie treningu w sprawniejszym rozpoznawaniu kształtów lub poruszaniu się. BrainPort generuje sieć WI-FI o typie Ad Hoc, której nie obsługuje system operacyjny Windows 8 ani 10. Dobrą komunikację zapewnia Windows 7. Oprogramowanie jest dostarczane przez producenta.

Dzięki urządzeniu BrainPort V100 zrozumiałem to, co wcześniej było niemożliwe - Kevin J. (użytkownik z USA)
Wróć na górę strony.

Copyright 2015. Wszystkie prawa zastrzeżone.